S.A.M.S. Home
 
HomeHome
EventsEvents
What Is A SamoyedWhat Is A Samoyed
BreedersBreeders
PicturesPictures
LinksLinks
MembershipMembership
ContactsContacts
DownloadsDownloads
NewsletterNewsletter
 
S. A. M. S.   S p e c i a l t y
 
S.A.M.S. 2017 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2017 SPECIALTY SHOWS

Breed - Puppy, Veteran, and Working Sweeps
August 24 & 25, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Northstar Working Group Association
Thursday, August 24

St. Croix Valley K.C. All Breed Shows
Saturday & Sunday, August 26 & 27

JUDGES
Northstar Working Group Association
Thursday: Breed - Mr. Delbert Thacker; Group - Mr. Brian Meyer

S.A.M.S. SPECIALTY
Thursday: Breed Ms. Sandy Alexander; Sweeps Ms. Karen Brooks-Hodges
Friday: Breed Dr. Carmen Battaglia; Sweeps Ms. Robin Malchow

SCVKC All Breed Show
Saturday: Breed - Mrs. Paula Hartinger; Group - Mr. Roger Hartinger
Sunday: Breed - Mr. Roger Hartinger; Group - Ms. Cindy Meyer


Thursday - Luncheon after judging

Thursday & Friday S.A.M.S. offers continental breakfast ringside

Friday Banquet and Auction in Hooley Hall following breed judging. Please see the S.A.M.S. Specialty Banquet form for reservation info. Email Jill Crisp at ejsnitro1109@hotmail.com for more information.

View S.A.M.S./St. Croix Valley Kennel Club Premium List

View S.A.M.S. Specialty Flyer

View S.A.M.S. Specialty Banquet

View S.A.M.S. Specialty Working Sweeps

Onofrio is the superintendent for all shows.

Lois Bjelke & Mishele Katzman, Show Co-Chairs for S.A.M.S.
Email Mishele
Email Lois

 
Past Specialties
S.A.M.S. 2016 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2016 SPECIALTY SHOWS ~ Diamonds In The Ruff

Breed - Puppy, Veteran, and Working Sweeps
August 25 & 26, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Northstar Working Group Association
Thursday, August 25

St. Croix Valley K.C. All Breed Shows
Saturday & Sunday, August 27 & 28

JUDGES
Northstar Working Group Association
Thursday: Breed & Group - Ms. Rita Biddle Esq.

S.A.M.S. SPECIALTY
Thursday: Breed Ms. Mardee Ward; Sweeps Ms. Donna Dannen
Friday: Breed Mr. Walter Sommerfelt; Sweeps Mr. Jeff Anclam

SCVKC All Breed Show
Saturday: Breed - Ekaterina Senashenko (Russia); Group - Ms. Mardee Ward
Sunday: Breed - Mr. Clay Coady; Group - Ms. Jane Treiber


Thursday & Friday S.A.M.S. offers continental breakfast ringside

Friday Banquet and Auction in Hooley Hall following breed judging. See the Specialty Flyer for a banquet reservation form. Email vapindale@hotmail.com for more information.

View S.A.M.S. Specialty Flyer

Onofrio is the superintendent for all shows.

Lois Bjelke & Mishele Katzman, Show Co-Chairs for S.A.M.S.
Email Mishele
Email Lois

S.A.M.S. 2015 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2015 SPECIALTY SHOWS ~ Snowflakes In August

New this year -- WORKING SWEEPS
Breed - Puppy & Veteran Sweeps
August 20 & 21, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Northstar Working Group Association
Thursday, August 20

St. Croix Valley K.C. All Breed Shows
Saturday & Sunday, August 22 & 23

JUDGES
Northstar Working Group Association
Thursday: Breed - Connie Alexander; Group - Joanne (Jan) Paulk

S.A.M.S. SPECIALTY
Thursday: Breed Miss Ellen E. Vanden Avond; Sweeps Mr. Francois Akers
Friday: Breed Mrs. Christie (Smith) Martinez; Sweeps Ms. Elaine Lloyd

SCVKC All Breed Show
Saturday: Breed - Peter Machen; Group - Christie (Smith) Martinez
Sunday: Breed & Group - Nancy Simmons


Thursday & Friday S.A.M.S. offers coffee and water ringside

Friday Banquet and Auction in Hooley Hall following breed judging. Email ejsnitro1109@hotmail.com for a banquet reservation form.

View S.A.M.S. Specialty ad

Onofrio is the superintendent for all shows.

Barbara Gage, Show Chair for S.A.M.S.
barbarag@bevcomm.net

S.A.M.S. 2014 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2014 SPECIALTY SHOWS
August 21 & 22, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Judges:
Thursday Breed Mrs. Chris Walkowicz; Sweeps Mary Murphy-East will judge in place of Lori Elvera.
Friday Breed Dr. Eric Liebes; Sweeps Ms. Carole Cheesman


Northstar Working Group Association
Moved from Monday to Thursday August 21

Judges:
Thursday Breed - Mr. David Osborn; Group - Ms. Lew Olson


St. Croix Valley KC All Breed Shows
August 23 & 24

Judges:
Saturday Breed Mrs. Joan Luna Liebes; Group Mrs. Chris Walkowicz
Sunday Breed Mr. Adrian Woodfork; Group Dr. Eric Liebes


Onofrio is the superintendent for all shows.
Karen Reynolds, Show Chair for S.A.M.S.
skreynolds@q.com
Thursday & Friday breakfast items provided in the morning, water provided both days
Thursday Picnic Pot-Luck following breed judging
Friday dinner & AUCTION following breed judging. You may bring your own adult beverages.

View the ad

Premium List

S.A.M.S. 2013 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2013 SPECIALTY SHOWS
August 22 & 23, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Judges:
Thursday Breed Mr. James Noe; Sweeps Ms. Laurie Hanson
Friday Breed Mr. Richard Lashbrook; Sweeps Eve Rittberg


St. Croix Valley KC All Breed Shows, August 24 & 25

Judges:
Saturday Breed Mrs. Eva E. Berg; Group Ms. Lisa R. DeRoulet
Sunday Breed Mrs. Nancy Liebes; Group Mr. Richard Lashbrook


Northstar Working Group Association, August 26

Judges: Monday Breed & Group Mrs. Maredith C. Reggie


Onofrio is the superintendent for all shows.
Karen Reynolds, Show Chair for S.A.M.S.
skreynolds@q.com
Thursday & Friday breakfast items provided in the morning, water provided both days
Thursday Picnic Pot-Luck following breed judging
Friday dinner & AUCTION following breed judging. You may bring your own adult beverages.

View the ad

Premium list

S.A.M.S. 2012 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2012 SPECIALTY SHOWS
August 23 & 24, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Judges: (corrected)
Thursday Breed Ms. Pat Hastings; Sweeps Ms. Jane Anderson
Friday Breed Mrs. Jan Cherne; Sweeps Mrs. Martha Lageschulte


St. Croix Valley KC All Breed Shows, August 25 & 26

Judges:
Saturday Breed Kim Meredith-Cavanna; Group Mr. Larry Mackai
Sunday Breed Ms. Nancy Russell; Group Dr. Ralph Graff


Northstar Working Group Association, August 27

Judges: Monday Breed Mrs. Lynette Blue; Group Ms. Nancy Russell


Onofrio is the superintendent for all shows.
Gary Griffin, Show Chair for S.A.M.S.
gggriffin2@aol.com
Thursday & Friday breakfast items provided in the morning, water provided both days
Thursday Picnic Pot-Luck following breed judging
Friday Please join us Friday for a SAMS hosted free banquet (BYOB) and Auction

S.A.M.S. 2011 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2011 SPECIALTY SHOWS
August 25 & 26, Washington County Fairgrounds, Lake Elmo, MN

Judges:
Thursday Breed Mr. Albert Holabach
Sweeps Mrs. Mary Kistner
Friday Breed Mr. Carl Vitner
Sweeps Mrs. Diane Garcia


St. Croix Valley KC All Breed Shows, August 27 & 28

Judges:
Saturday Breed Mr. William Shelton
Group Mr. Gary Bassett
Sunday Breed Mr. Gary Bassett
Group Mr. Gary Newton


Northstar Working Group Association, August 29

Judges: Monday Breed Mr. Vern Harvey
Group Mr. Vern Harvey


Onofrio is the superintendent for all shows.
Todd Maidl, Show Chair for S.A.M.S.
tmaidl@frontiernet.net

S.A.M.S. 2009 Specialties
SAMOYED ASSOCIATION OF MINNEAPOLIS-ST. PAUL
2009 SPECIALTY SHOWS
AUGUST 20 AND 21

JUDGES
Thursday Breed Mr. Dana Cline
Sweeps Ms. Lori Chapek-Carleton
Friday Breed Mrs. Celinda Cheskawich
Sweeps Ms. Janice Croft


ST. CROIX VALLEY K. C. ALL BREED SHOWS
AUGUST 22 AND 23

JUDGES
Saturday Breed Dr. Wanda Spediacci
Group Mr. Dana Cline
Sunday Breed Mr. Eric Ringle
Group Mr. Eric Ringle


NORTHSTAR WORKING GROUP ASSOCIATION
AUGUST 24

JUDGES
Monday Breed Ms. Lew Olson
Group Mrs. Nancy Simmons


ONOFRIO IS THE SUPERINTENDENT FOR ALL SHOWS
Premium List
Larry Mackai, Show Chair for SAMS
952-881-5080

All 5 shows will be held at the Washington County Fairgrounds,
12300 N 40th St Highway 5 & County Road 15 Lake Elmo, Minnesota 55042

Thursday Free Picnic Pot-Luck after breed judging
Friday Evening Casual Grill Out and AUCTION
Traditional Grilled items, Salads, Water, Soda and Dessert
You may bring your own adult beverages
Reservations by closing date of show Aug. 6 - $10 per person $5 for kids under 12
After August 6 and at the door - $15 for adults
MAIL RESERVATIONS to Bob Gage 2520 E 265th Street Webster, MN 55088

S.A.M.S. 2008 Specialties
 

AKC approved.

When: August 21 & 22, 2008
Where: Washington County Fairgrounds MN
(12300 North 40th St., Hwy 5 & Cty Rd. 15, Lake Elmo, MN)

Thursday, August 21, 2008 - S.A.M.S. Specialty
- Sweepstakes Judge - Mr. Robert Krauss
- Breed Judge - Mr. Edd E. Bivin
- Juniors Judge - Mr. Coleman K. Nemerov

Friday, August 22, 2008 - S.A.M.S. Specialty
- Sweepstakes Judge - Ms. Donna Dannen
- Breed Judge - Mr. Houston Clark
- Juniors Judge - Mrs. Shilon L. Bedford

Additional show opportunities for this weekend/location

Friday, August 22, 2008
- Northstar Herding Group Club Inc. Show

Saturday August 23, 2008
- St. Croix Valley Kennel Club Inc. All Breed Show
- Breed Judge - Ms. Nikki Riggsbee
- Group Judge - Mrs. Dorothy Collier

Sunday August 24, 2008
- St Croix Valley Kennel Club Inc. All Breed Show
- Breed Judge - Mrs. Dorothy Collier
- Group Judge - Mr. John Walsh

Monday August 25, 2008
- Northstar Working Group Association Show
- Breed Judge - Mr. Joe Lobb
- Group Judge - Mr. Joe Lobb
- Juniors Judge - Mrs. Julie Timbers

There will be 5 sets of points for Samoyeds and possibly 5 majors.
These Shows will be held outdoors.
Onofrio is the superintendent for all shows.

Thursday - Free Picnic Pot-Luck after breed judging
Friday Evening - Casual Grill Out and AUCTION
Traditional Grilled items, Salads, Water, Soda and Dessert
You may bring your own adult beverages
Reservations by closing date of show Aug. 6 - $10 per person
$5 for kids under 12 and those entered in Junior Showmanship
After August 6 and at the door - $15 for adults
MAIL RESERVATIONS to Bob Gage - 2520 E 265th Street - Webster, MN 55088

Download Premium List (PDF)
Download Premium List (Microsoft Word)

Entries close at 12 noon, May 2, 2007

 
 
S.A.M.S. 24th & 25th Annual Specialty Shows & Sweepstakes
 
Where: Animal Inn Training Center, Lake Elmo, MN
When: May 20-21, 2006

Download Premium List (PDF) (corrected)
Download Premium List (Microsoft Word) (corrected)

Entries close 12 noon, May 3, 2006

Show Committee:
Show Chairperson - Laura Wolfe
Chief Ring Steward Rolan Anderson
Trophies Paula Maidl
Grounds Jim Wolfe
Auction/Raffle Lori Sorenson
Food Services Bob Gage & Karen Palm
Hospitality Laura Wolfe
Decorations Barb Gaqe, Pam Landers, Norma Pinkert, Wendy Graham
Banquet Chair Cyndy McGrath

AKC approved.

Judges:
    Saturday, May 20, 2006
    All Conformation Classes: Miss Alice J. Watt
    All Sweepstakes Classes: Ms. Wanda Krauss

    Sunday, May 21, 2006
    All Conformation Classes: Mr. Richard F. Greathouse
    All Sweepstakes Classes: Ms. Nancy LaSanska


Trophies are offered by the Samoyed Association of Minneapolis-St. Paul through the generosity of the board and members. Donations to the General Trophy Fund are most welcome! For further information on Trophy donations contact Trophy Chair, Paula Maidl at pmaidl@frontiernet.net

We look forward to seeing you at our S.A.M.S Specialty in May!


 
 
S.A.M.S. 22nd & 23rd Annual Specialty Shows & Sweepstakes
with Obedience Trial & 13th Annual Agility Trial
 
Results available online from AKC.
Saturday, May 21
Sunday, May 22

Where: Animal Inn Training Center, Lake Elmo, MN
When: May 21-22, 2005

Download Premium List (PDF)

Entries close 12 noon, May 4, 2005

Show Committee:
Show Chairperson - Ann Musker
Banquet Chairperson - Lori Sorenson
Events Secretary - Judy Hekel
Obedience Chairperson - Ricq Pattay
Agility Chairperson - Leny Wendel
Trophy Chairpersons - Jane Anderson & Cyndy McGrath

AKC approved.

Judges:
    Saturday, May 21, 2005
    Conformation: Bonnie Clark
    Sweepstakes (puppy & veteran): Frances Trojan
    Obedience: Pat Nevins
    Agility: Will Koukkari

    Sunday, May 22, 2005
    Conformation: John Connolly
    Sweepstakes (puppy & veteran): Pat Champagne
    Agility: Lorilei Purdy

Banquet and auction will be held at The Machine Shed in Lake Elmo.


We are proud this year to offer some very special trophies of original art by
Henning VonKlinggraeff and Kris Kolling.

If you would like to donate to our 2005 Specialty fund please contact:
Trophy chairperson - Jane Anderson
1402 Circle Terrace NE
Columbia Heights, Mn. 55421

We look forward to seeing you at our S.A.M.S Specialty in May!


 
 
S.A.M.S. 19th Annual Specialty Show & Sweepstakes
with Obedience Trial & 9th Annual Agility Trial
Where: Animal Inn Training Center, Lake Elmo, MN
When: May 15-16, 2004

Entries close Wednesday, April 28, 2004

Specialty Show Secretary is James W. Parrish

Specialty Show Chair is Jane Anderson, assisted by Ann Musker.

AKC approved.

Judges:
    Saturday, May 15, 2004
    Conformation: Judi Elford
    Sweepstakes (puppy & veteran): Blaire Elford
    Obedience: Richard Wood
    Agility: Jacque Hoye

    Sunday, May 16, 2004
    Conformation: Shilon Bedford
    Sweepstakes (puppy & veteran): Robin Barkhaus
    Obedience: Sharon Wood
    Agility: Earl Kyle

 
 
S.A.M.S. 18th Annual Specialty Show & Sweepstakes
with Obedience Trial & 8th Annual Agility Trial
Where: Animal Inn Training Center, Lake Elmo, MN
When: May 17-18, 2003

Entries close on Wednesday, April 30, 2003.

Specialty Show Chair is John L. Donner, Sr. Specialty Show Secretary is James W. Parrish. Obedience Chair is Peter Leither. Agility Chair is Leny Wendel. Jim Parrish's web site is here.

Judges:
    Saturday, May 17, 2003
    Conformation: Jeanne Nonhof
    Sweepstakes: Pat Backhaus
    Obedience: Louise Botko
    Agility: Carol Smorch

    Sunday, May 18, 2003
    Conformation: Douglas Shipley
    Sweepstakes: Karen Nyhuis
    Obedience: Donna Larson
    Agility: Carol Smorch

May 17 AKC Results
Conformation
Obedience
Agility

May 18 AKC Results
Conformation
Obedience
Agility

Pictures

 
 
S.A.M.S. 17th Annual Specialty Show & Sweepstakes
with Obedience Trial & 7th Annual Agility Trial
Where: Total Recall Training Center, 17285 Forrest Blvd (Hwy 61), Hugo, MN 55025
When: Friday, May 10, 2002 - Show hours: 7 a.m. - 4 p.m.

Judges:
    Conformation: Mrs. Dorothy O. Hutchinson
    Sweepstakes: Ms. Susam L. MacMillan
    Obedience: Mrs. Karen J. Anderson
    Agility: Mark Sjogren
 Show Chair: Kathy Mackai
 Show Secretary: Please contact Jim Parrish for a copy of the premium list.

AKC Conformation Results
AKC Agility Results
Pictures